Dzień Matematyki
Jak co roku, 14 marca na całym świecie przypada światowy dzień liczby Pi. To nieoficjalne święto jest obchodzone corocznie głównie w amerykańskich kręgach akademickich oraz szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, ponieważ data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".
Tradycją jest już, że nasza szkoła w sposób szczególny celebruje to święto… za każdym razem troszkę inaczej. Na korytarzach zrobiło się kolorowo, ściany na piętrach zostały przyozdobione plakatami, zdjęciami i hasłami o tematyce matematycznej. I tak:
- na parterze „dźwięczała” nam MATEMATYKA W MUZYCE – mieliśmy tu możliwość pooglądać prace wykonane przez uczniów szkoły podstawowej i na przerwach posłuchać utworów muzycznych związanych z matematyką;
- idąc schodami w górę i w dół każdy mógł sobie poczytać matematyczne cytaty – od żartobliwych do całkiem poważnych i natknąć się na ciekawe zadania do rozwiązania;
- na II piętrze królowały dwie postaci: Leonardo Fibonacci, twórca ciągu liczbowego o magicznych własnościach oraz Antonio Gaudi, genialny kataloński architekt, którego kunsztowi poświęcono wystawę ze zdjęciami przy sali 210;
- po korytarzach podczas przerw przechadzali się starożytni matematycy, przebrani w szaty ze swojej epoki, trzymający w rękach rekwizyty matematyczne i łamigłówki do rozwiązania dla chętnych;
- w tym dniu odbyły się trzy konkursy:
- w sali 210 wszystkie klasy miały możliwość obejrzenia krótkiego pokazu filmowego, tematycznie związanego z motywami przewodnimi Dnia Matematyki: architekturą Gaudiego i ciągiem Fibonacciego.
Pierwszy film pokazywał kolejne etapy budowy wciąż niedokończonej bazyliki Sagrada Familia z lotu ptaka i jej efekt końcowy, który ma nastąpić w 2026 roku w setną rocznicę śmierci jej twórcy – Antonio Gaudiego.
Druga prezentacja to matematyka w architekturze – z humorem, ale bardzo obrazowo.
Trzeci film prezentował ciąg Fibonacciego i jego niezwykłe zastosowania. Na koniec opowiadał o nim sam Leonardo Fibonacci, w którego wcielali się na przemian uczniowie: Sylwester Bajek z kl. 3a gim. I Paula Kozłowska z kl. 2a LO.
Za zaangażowanie, talent i fajne pomysły dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomogli przy organizowaniu i poprowadzeniu Dnia Matematyki. Wyrażamy też wdzięczność nauczycielom za życzliwość, pomoc i udostępnienie sal na konkursy i prezentacje.
- Wasze Matematyczki