![]() |
LEKCJE DLA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH W CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY |
![]() |
„Wchodząc do Centrum Dialogu Przełomy, zanurzamy się w przeszłość – niemal dosłownie – zagłębiamy się w „studnię historii”, w czeluść, by ujrzeć wydarzenia piękne i straszne, by poznać losy ludzi: bohaterów, prześladowców albo zwykłych zjadaczy chleba.
Ciemność i cisza, ogarniające tuż przy wejściu, mają sprzyjać poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o tożsamość, patriotyzm, o dobro i zło. Wchodzimy w przestrzeń opowiadającą o latach 1939–1989. Początek to wybuch drugiej wojny światowej, a zarazem moment, w którym Polska ponownie straciła niepodległość. Polska droga do wolności, cena, którą trzeba było za wolność zapłacić, stanowi trzon narracji wystawy. Najważniejsze eksponaty, zdjęcia, dokumenty, filmy są w warstwie głównej ekspozycji. Zwiedzający mogą poszerzyć wiedzę, przeglądając materiały znajdujące się w infokioskach. Pasjonaci historii w każdej przestrzeni znajdą mapki i informacje o miejscach związanych tematycznie z opowieściami przytoczonymi na wystawie, a także biogramy osób – pozytywnych i negatywnych bohaterów swoich czasów…”
Miedzy 16 a 30 września 2016 r. uczniowie aż siedmiu klas naszej szkoły mieli okazję przekonać się podczas bezpłatnych zajęć, że Centrum Dialogu Przełomy to niezwykłe muzeum. Zajęcia prowadzone w bardzo atrakcyjny sposób przez p. Edytę Szumocką i p. Ewę Sobotę, przybliżały młodym adeptom historii często trudną i skomplikowaną przeszłość Szczecina, wpisaną w losy powojennej Polski i Europy. Uczniowie z III b LO i II b LO – uczestniczyli w zajęciach „Podzielony świat” , uczniowie klasy I a, I b LO oraz IIIa gimnazjum – w zajęciach „ Tu jest nasz dom”. Młodsi uczniowie z kl. VI SP skorzystali z zająć „Przeszłość odległa i całkiem bliska”. Zaś najmłodsi z kl. III SP uczestniczyli w ciekawym projekcie „Jak nowoczesne urządzenia chronią przeszłość od zapomnienia”.
Zajęcia były interesujące zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców, którzy wyrazili chęć ponownych wizyt w CDP.
Oprac. Celina Wojtoń- nauczyciel historii w XII LO, koordynator projektu
W załączeniu zdjęcia z wizyty w CDP kl. III B LO autorstwa Agaty Siewier