Spotkaliśmy się w Wolinie
Konferencje wyjazdowe są dobrą okazją do zawierania nowych znajomości, poznania odmiennego środowiska, ale także pozwalają oderwać się od codzienności i odpocząć w atmosferze intelektualnych wyzwań – taką okazją do dyskusji i „naładowania baterii” była konferencja nauczycieli bibliotekarzy zorganizowana 15 czerwca 2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie przez szczeciński oddział Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich.
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich to pierwsza samodzielna organizacja społeczna, która skupia nauczycieli pracujących w bibliotekach - powstała w 1992 roku, a jej celem jest integracja i rozwój środowiska nauczycieli bibliotekarzy w Polsce. Towarzystwo posiada 21 oddziałów, m.in. w łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Rybniku, Warszawie i oczywiście w Szczecinie.
W ramach działalności statutowej TNBSP prowadzi aktywne doskonalenie kompetencji nauczycieli bibliotekarzy, często w formie spotkań, konferencji i wizyt studyjnych.
Tradycją szczecińskiego oddziału Towarzystwa są konferencje odbywające się w bibliotekach szkolnych w Szczecinie. Ideą przewodnią takich spotkań jest wspólne podnoszenie kwalifikacji zawodowych (m.in. na szkoleniach i warsztatach). Często bibliotekarze mają okazję do wysłuchania wykładów specjalistów z różnych dziedzin (pedagogów, psychologów, filologów), jak również zapoznają się z warunkami pracy regionalnych bibliotek. Czasami udaje nam się w związku z tym nieco „zmienić” tradycję i wyjechać z miasta, aby przekonać się, jak funkcjonują biblioteki w szkołach na terenie naszego województwa. Tak też zrobiliśmy czerwcu tego roku – pojechaliśmy na konferencję do Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie.
Zostaliśmy gorąco przywitani przez panią Bogusławę Nawrocką – nauczyciela bibliotekarza oraz p. dyr. PSP w Wolinie – Urszulę Wołowicz. Uczestnikami naszego spotkania byli także burmistrz Wolina, p. Eugeniusz Jasiewicz i przewodniczący Rady Miasta, p. Jan Frankowskiego, a także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. Grażyna Stachura. Należy wyraźnie podkreślić zaangażowanie władz Wolina w nasze spotkanie i ich przychylność wobec działalności bibliotekarzy. Wszystkim zebranym utkwiły w pamięci słowa p. Eugeniusza Jasiewicza, który wyraził nadzieję, że bibliotekarze zawsze będą mogli robić to, co kochają. Z kolei p. Jan Frankowski zacytował w swoim wystąpieniu słowa autorstwa Gottholda Ephraima Lessinga: „Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym”. Jaki z tego wniosek? Biblioteki powinny służyć swoim czytelnikom, pod warunkiem, że ci będą chcieli zdobywać wiedzę.
Jak wspomniałam na początku: dyskutowaliśmy, wspaniale wypoczęliśmy, poznaliśmy (albo przypomnieliśmy sobie po dłuższej nieobecności) ciekawe miejsce w naszym regionie.
Takie spotkania powodują, że możemy wymieniać się doświadczeniami i mamy okazję do poznania warunków pracy naszych koleżanek i kolegów. Oby takich wyjazdów było jak najwięcej!
Artykuł ukazał się w „Refleksjach” (2012 lipiec/sierpień nr 4)
Sylwia Komorek
n–l bibliotekarz w Zespole Szkół Sportowych
im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie
sekretarz Towarzystwa nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
(oddział szczeciński)