Sekretariat: 91 433 58 97     

Menu główne

Wydarzenia - rok szkolny 2012/2013

Wydarzenia - rok szkolny 2019/2020

 

 

 


VI Edycja Festiwalu Pieśni Patriotycznej

W dniu 12 listopada 2019 roku w XII LO odbyła się VI Edycja Festiwalu Pieśni Patriotycznej „I Płynie Pieśń Wolna”

Podium należało do "pierwszaków". Pierwsze miejsce zajęła klasa 1D, drugie miejsce - klasa 1F, trzecie miejsce zajęła klasa 1B.

Wszystkim uczestnikom Festiwalu Pieśni Patriotycznej gratulujemy fantastycznego przygotowania oraz rewelacyjnych występów!

 

Opr. R. Choiński


Porozmawiajmy proszę… w bibliotece!

W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej odbyły się kolejne nietypowe zajęcia! Tym razem klasa 1d LO brała udział w akcji POROZMAWIAJMY PROSZĘ,  organizowanej  przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę, która ma na celu zapraszać uczniów, nauczycieli do rozmów na tematy ważne, aktualne, ciekawe.

Młodzież licealna przypomniała sobie swoje dzieciństwo – ulubionych bohaterów z książek, dobranocek, bajek. Uczniowie tworzyli plakaty, na których umieszczali tytuły książek, które polecają młodszym kolegom i koleżankom, a także takie tytuły, które według nich powinny być lekturami szkolnymi!

 W ramach tych nietypowych zajęć powstały zakładki do książek dla dzieci z oddziału przedszkolnego, a licealiści dostali za nie podziękowania od swoich młodszych kolegów i koleżanek.

Sylwia Jaguszewska, nauczyciel bibliotekarz


 

Współpraca z Wydziałem Nauki o Ziemi US


Patronat Wydziału Nauk o Ziemi US

 

 
Od kwietnia 2016 r. uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego zostali objęci kolejnym patronatem, tym razem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jesteśmy pewni, że jak w przypadku Wydziału Biologii oraz Wydziału Filologicznego, współpraca pozwoli naszym uczniom rozwinąć zainteresowania oraz w  ciekawy sposób zachęcić do zdobywania wiedzy z zakresu geografii i szeroko rozumianej przyrody.

Wydarzenia - rok szkolny 2013/2014


W dniu 03.06.2014r. odbyła się autokarowa wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Kołobrzegu .

Wycieczka została zrealizowana dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Szczecin w ramach nagrody za II miejsce w konkursie na „Najaktywniejszą Turystycznie Szkołę” pod patronatem UM i Pałacu Młodzieży w Szczecinie w roku szkolnym 2012/2013.

Celem wycieczki było poznanie historii miasta , jego najciekawszych zabytków, a także zwiedzenie muzeów. Uczestnikami byli członkowie SKKT „Łazik”- uczniowie ZS Sportowych, 15 uczniów i dwóch opiekunów; kierownik wycieczki: Leszek Osmelak ,opiekun  Lucyna Szrejder.

Wyjazd spod szkoły godz.8.00, a o 10.30 –spotkaliśmy się  w Kołobrzegu z przewodnikiem, który zapewnił nam:

 • zapoznanie się z historią walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r., zwiedzanie Cmentarza Wojennego, a także grobów poległych żołnierzy polskich i rosyjskich poległych w walkach o miasto i ciekawszych pomników.
 • zwiedzanie portu rybackiego -Rzeźby Rybaka i Rybaczki i wejście do Skansenu Morskiego -oddziału Muzeum Oręża Polskiego i zapoznanie się  m.in.z okrętem patrolowym Straży Granicznej 912 ORP Fala  i okrętem 205 ORP Władysławowo, a także elementami uzbrojenia niszczyciela ORP Burza - "uczestnika" II Wojny Światowej.
 • zwiedzanie Fortu "Morast" ,portu jachtowego, Wyspy Solnej wraz  z Karczmą Solną i źródełkiem solankowym.
 • zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego- przedstawiającego bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności.
 • spacer i zwiedzanie śródmieścia : m.in. Ratusz , Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • wejście do XIX - wiecznego Pałacu Braunschweigów - zwiedzanie Muzeum Historii Kołobrzegu  i kolekcji narzędzi pomiarowych- przedstawiającego historię miasta od średniowiecza do połowy XX w. oraz kolekcję miar i wag - cenne i rzadko spotykane narzędzia pomiarowe, a także specjalistyczne miary warsztatowe: zegarmistrzowskie, szewskie i drukarskie.
 • spacer i zwiedzanie m.in. Skwer Plac 18 Marca (kiedyś Cesarski Plac) z podświetlaną fontanną i pomnikiem, pomnik kmdr. Stanisława Mieszkowskiego i latarnia morska, pomnik Zaślubin z Morzem, Park im. S. Żeromskiego - niegdyś nazywany Parkiem Plażowym, rozciągający się wzdłuż wybrzeża na zadrzewionych wydmach.

O 15.30- pożegnaliśmy się  z przewodnikiem (p.Antoni Szarmach) –i o  18.00 –wróciliśmy  do Szczecina

Opracowanie:kierownik wycieczki nauczyciel WF w ZS S opiekun SKKT „Łazik” - Leszek Osmelak, Lucyna Szrejder - nauczycielka WOS


IV Konkurs Piosenki Obcojęzycznej...

16.06.2014r dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Sportowych odbył się IV Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W tym roku w kategorii solowej podziwialiśmy talent czterech osób, a w kategorii zespołowej czterech klas. Uczniowie zaprezentowali utwory w języku angielskim i w języku niemieckim, a jury nie miało łatwego zadania, by wyłonić zwycięzców.
Poniżej przedstawiamy listę najlepszych głosów naszej szkoły:
W kategorii występu solowego:

 •     I miejsce-Katarzyna Ogrodniczak
 •     II miejsce-Daria Zając
 •     III miejsce-Klaudia Kowalczyk
 •     Wyróżnienie-Justyna Grubich

W kategorii występu grupowego:

 •     I miejsce- VIa SP
 •     II miejsce-III a Gimn
 •     III miejsce-I b Gimn
 •     Wyróżnienie-2B LO

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Zespół Języków Obcych


Drużyna PRO PATRIA z XII LO w finale IV Turnieju Historycznego IPN

„Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”.

IV miejsce i tytuł finalisty IV Turnieju Historycznego uzyskała drużyna Pro Patria - reprezentanci XII LO.

W  IV Turnieju Historycznym dla szkół ponadgimnazjalnych  „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej  wzięły udział 32 (!) drużyny  z województwa zachodniopomorskiego. 6 czerwca 2014 r. wszyscy zainteresowani zmagali się w auli Zespołu Szkół przy ul. 3 Maja w Szczecinie.

XII Liceum Ogólnokształcące reprezentowała drużyna PRO PATRIA w składzie:

 •     Przemysław Daniel (1b LO)
 •     Piotr Drewniczak (2b LO)
 •     Karol Pawlicki (2b LO)

Zawodnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu polityki, gospodarki, kultury i spraw społecznych najnowszej historii Polski – okresu PRL-u. Zadania były zróżnicowane pod względem trudności i formy.  Trzeba było np. znać biografie oraz rozpoznać na podstawie zdjęcia uczestników stron  Okrągłego Stołu, rozwiązać bardzo trudny test z wiedzy o gospodarce PRL-u, rozpoznać na podstawie tekstów źródłowych oraz zdjęć wydarzenia związane z kryzysami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi okresu. Wiedzieć kim byli cinkciarze, gdzie produkowano Żuk-i, kto był królem strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. i czym był plan Rapackiego. Były również pytania trudne, acz przyjemne, związane z popkulturą, np. należało rozpoznać na podstawie fragmentów muzycznych tytuły bajek dla dzieci i przyporządkować właściwy bajce właściwy obrazek. Zwrócił się również czas, poświęcony na obejrzenie filmów, często niszowych, zaproponowanych przez organizatorów, gdyż w 100%  członkowie drużyny potrafili  na podstawie fragmentów  podać tytuł, reżysera oraz określić nurt filmowy.

PRO PATRIA zakwalifikowała się jako jedna z 5 drużyn do ścisłego finału. Po zaciekłej walce z drużynami z XIII LO, XIV LO oraz liceów z Kołobrzegu i Sławna, Przemek, Piotr i Karol uzyskali ostatecznie IV miejsce i tytuł finalisty Turnieju.

Serdecznie gratulujemy!

oprac.Celina Wojtoń – opiekun drużyny, nauczyciel historii


XX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniach 31.05-01.06.14 dwudziestu uczniów z województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy debaty w województwie, Karolina Koster (kl.1a) i Przemysław Daniel (kl.1b). Podczas pierwszego dnia pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach w jednej z warszawskich szkół. Po nich, wraz z opiekunami, wyruszyli na zwiedzenie stolicy, w tym Pałacu Kultury i Nauki oraz Starego Miasta.

Następnego dnia, grupa pojechała do gmachu Sejmu RP, gdzie po spotkaniu z klubami poselskimi, odbyło się wielogodzinne posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, gdzie debatowano i głosowano nad projektem dokumentu (uchwały), zadawano pytania przedstawicielom spraw oświaty i wychowania. Jedno z pytań zostało zadane przez przedstawicielkę naszej szkoły, Karolinę Koster. Ponadto, nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z politykami, udzielić wywiadów stacjom telewizyjnym, zwiedzić zakamarki budynku sejmowego.

Szkolny koordynator projektu: Ilona Konieczna


22 maja 2014r., Zachodniopomorski Kurator Oświaty p.Maria Borecka rozdała akty nominacji najlepszym zespołom województwa, biorącym udział w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Laureaci konkursu na Młodego Parlamentarzystę 2014 r. , Karolina Koster (1a) i Przemysław Daniel (1b), wraz z Dyrektorem Szkoły p. Jarosławem Dudą i szkolnym koordynatorem akcji p.Iloną Konieczną, pojawili się w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, by wziąć udział w uroczystym podsumowaniu konkursu.


Młodzi głosują –wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

19 maja 2014r. , w ramach uczestnictwa w programie edukacji wyborczej „Młodzi głosują”, uczniowie XII LO przeprowadzili próbne wybory do Europarlamentu. Celem było zachęcenie młodych do świadomego udziału w głosowaniu, upowszechnienie wiedzy o ich prawach i obowiązkach, jak również zwiększenie aktywności lokalnej i społecznej.

Przed wyborami , młodzież wyszła na ulice Szczecina, by zachęcić społeczeństwo do udziału w wyborach oraz zadbała o oprawę graficzną szkoły. Najbardziej aktywnymi przedstawicielami akcji byli: Karolina Koster (1a), Przemysław Daniel (1b), Piotr Drewniczak (2b), Adrianna Pawlik (2a), Magdalena Wojciechowska (2b), Anita Tyrała(2b) oraz Aleksandra Burdziak (2b).

Szkolny koordyntor akcji: Ilona Konieczna


Dnia 9 maja 2014 uczniowie klas Ia i IIa liceum uczestniczyli w corocznym cyklu wykładów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Młodzież wzięła udział w ciekawych prelekcjach dotyczących cennych przyrodniczo terenów Rezerwatu Świdwie oraz życia ludzi pierwotnych żyjących dawniej na tych terenach. Wykłady prowadzone były przez pracowników Wydziału Biologii, Rezerwatu Świdwie oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Dnia 8 maja 2014 z okazji 10-lecia Polski w UE wzięliśmy udział w grze miejskiej oraz debacie panelowej na wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego pod opieką pani Lucyny Szrejder  - nauczycielki podstaw przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole.

Na terenie Uniwersytetu pojawiliśmy się około godziny 9:20, a następnie przeszliśmy do Sali konferencyjnej gdzie odbywała się debata nt.: „Sektor Usług szansą Rozwoju Metropolii Szczecińskiej”. Dyskusja została przeprowadzona w formie debaty panelowej podczas, której wypowiadali się eksperci, władze miasta, naukowcy oraz mieszkańcy Szczecina. Pośród ekspertów pojawili się:

 • Dr Monika Tomczyk – Dyrektor Szczecińskiego Inkubatora Kultury
 • Mieszko Czarnecki – Dyrektor Regionalny Colliers
 • Marek Kubik – Dyrektor Wydziału Obsługi Inwestorów i Biznesu Urzędu Miasta
 • Dr hab. Prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Piotr Niedzielski – Dyrektor Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług
 • Dariusz Majcher – Over Glob Group

Kolejny, głównym punktem naszego wyjścia był udział w grze miejskiej na terenie dwóch budynków Uniwersytetu Szczecińskiego pomiędzy ulicami Cukrową i Krakowską. Gra polegała na tym, że uczestnicy mieli do rozwiązania dwa pytania zamknięte na każdym punkcie kontrolnym, których było aż 7. W razie gdy gracze podali złą odpowiedź, musieli wykonać karne zadanie.

Z naszej szkoły grę zakończyły dwie drużyny w składach:

Drużyna 1:

Karolina Koster
                Adrian Przybysz
                Karol Hałaburda
                Lech Saleta

Drużyna 2:

Paulina Tęgosik
                Natalia Adamska
                Paula Kozłowska
                Katarzyna Piróg

                              oprac. Karolina Koster 1aLO


Witaj Maj ,3 Maj …

29 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół Sportowych odbył się  uroczysty apel poświęcony 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia została przygotowana przez uczniów SP, GM i LO . Aktorzy przypomnieli karty historii młodszym i starszym kolegom po to ,by czerpali z nich siłę i mądrość wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Powinniśmy wiedzieć o tych ważnych dziejach w historii naszego kraju i kontynuować tę tradycję wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii narodowej.

opracowała: Anna Piotrowska - Rakower


25 kwietnia 2014r. godz. 14.30. "Ostatnia lekcja języka polskiego" ...
To hasło pod jakim odbyło się pożegnanie uczniów klas trzecich. Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem sztandaru nowej zmianie. Od dziś  zaszczyt ten pełnić będą uczniowie klasy pierwszej i drugiej.
Serdeczne życzenia szczęścia na czas matur i wchodzenia w dorosłe życie, tegorocznym abiturientom złożył dyrektor szkoły Pan Jarosław Duda. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Teresa Ilnicka podziękowała dyrekcji szkoły oraz nauczycielom za trzyletnią pracę z młodzieżą. W imieniu społeczności uczniowskiej klas trzecich podziękowania złożył Mateusz Chojnowski z klasy IIIB. Ewa Władymiruk z klasy IIB pięknymi słowami pożegnała opuszczających mury szkoły kolegów.
Absolwenci, kierując do nauczycieli podziękowania za trzyletnią pracę zaprosili wszystkich na przygotowaną z humorem „Ostatnią lekcję języka polskiego”.
Wreszcie nadszedł czas na rozdanie nagród i świadectw wyróżniającym się uczniom. Najwyższą średnią ocen wśród tegorocznych abiturientów otrzymała uczennica klasy IIIB Alicja Drozgowska.
Nie zabrakło też nagród dla najlepszych sportowców, wieloletnich reprezentantów szkoły w gimnastyce sportowej - Nikoli Krężelok, Dagmary Snopek, Aleksandry Łachut i Damiana Walczaka.
Gratulujemy wszystkim pomyślnego ukończenia trzeciego etapu nauki i trzymamy kciuki podczas nadchodzących egzaminów maturalnych.


7 kwietnia 2014r. w klasach Ia oraz IIa LO odbył się wykład poprowadzony przez dra hab. prof. US Dariusza Wysockiego, kierownika Katedry Anatomii i Zoologii Kręgowców na Wydziale Biologii (Uniwersytet Szczeciński). Podczas wystąpienia pt. "Dobieranie się w pary u ludzi" uczniowie poznali biologiczne i ewolucyjne podłoże wybierania sobie partnera.


5 kwietnia 2014r. Dzień Otwartej Szkoły


SZCZECIŃSKA MŁODZIEŻ MOŻE BYĆ AKTYWNA W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ?

Debata odbyła się dnia 4.04.2014 roku w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie. Do naszej szkoły przybyli Radny miasta Szczecin i Kandydatka do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

„Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”

Wybraliśmy połączenie dwóch form debaty, czyli akwarium i debatę panelową.  W pierwszej części odbyła się debata w formie akwarium, następnie eksperci odpowiadali na pytania zadawane przez debatujących oraz obserwatorów. Dzięki temu, dyskusja była uporządkowana i przejrzysta, każdy mógł zabrać głos, wypowiedzieć się.

Na debatę zaprosiliśmy Radnego Rady Miasta Szczecin – Piotra Kęsika, kandydatkę do Parlamentu Europejskiego – Julię Holak, dyrektora Zespołu Szkół Sportowych – Jarosława Dudę, wicedyrektorów – Celinę Wojtoń oraz Katarzynę Koszewską. Na spotkaniu pojawili się również nauczyciele – Ilona Konieczna i Remigiusz Choiński, Samorząd Uczniowski  - Izabella Paterak, Aleksandra Mikitów, wolontariusz i moderator – Przemysław Daniel, redakcję gazety Moje Miasto Szczecin / Głos Szczeciński – Celina Wojda, redakcja gazetki szkolnej „Echo Szkoły” – Karolina Koster (moderator), Adrian Przybysz, uczniowie innych szkół, m.in. Tomasz Wrondas – laureat konkursu o Europarlamencie i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta – Anita Tyrała i Aleksandra Burdziak.

Aby każdy z uczestników mógł podzielić się swoją opinią utworzyliśmy oś, na której uczniowie ustawiali się w kierunku od tak do nie w zależności w jakim stopniu interesowali się polityką. Następnie po przeprowadzeniu dyskusji, debatujący podzielili się na 4 grupy i spisali wszystkie wnioski, które wyciągnęli z rozmowy.

Na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem debaty, eksperci zostali zaproszeni na krótką rozmowę z Dyrektorem, następnie goście i uczestnicy zostali powitani przez prowadzącą – Izabellę Paterak. Później Karolina zaprezentowała zgromadzonym przygotowania do debaty i wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole w formie prezentacji. Kolejnym punktem było ustalenie zasad dobrej debaty, stworzyliśmy wspólnie 10 przykazań i wywiesiliśmy je na tablicy, aby każdy mógł sobie w dowolnym momencie je przypomnieć. Przeszliśmy do części debaty i pracy w grupach. Następnie do krótkiej przerwy na poczęstunek i luźne rozmowy z gośćmi. W tym czasie moderatorzy wpisali wszystkie wnioski i pomysły na działania do prezentacji. Po przerwie przyszedł czas na zadanie pytań ekspertom i podsumowanie wniosków. Zapytaliśmy zaproszonych o realność naszych pomysłów. Przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i podziękowania.

 • Stworzenie kółka politycznego;
 • Przeprowadzenie próbnych wyborów w szkole;
 • Spotkania z politykami;
 • Spotkanie z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta;
 • Dzień Świadomości Obywatelskiej;
 • Zwiedzanie Urzędu Miasta oraz przyjrzenie się jak wygląda w nim praca;
 • Wyjście do szczecińskiej młodzieży, kampania na ulicach miasta i w miejscach, gdzie młodzi spędzają wolny czas;

Na naszej debacie była obecna dziennikarka Głosu Szczecińskiego oraz Mojego Miasta Szczecin. Wyniki zostały zamieszczone na  naszym Fan Page na Facebook’u , zdjęcia oraz podziękowania za zaproszenie pojawiły się również na profilu p. Piotra Kęsika oraz p. Julii Holak. Również na stronie internetowej naszej szkoły i w gazetce szkolnej „Echo Szkoły”.

W ramach kampanii profrekfencyjnej mamy zamiar zrobić próbne wybory w naszej szkole, poprzedzone Dniem Świadomości Obywatelskiej oraz dodatkowymi zajęciami z zakresu koła politycznego. W planach mamy również wyjście z politykami do młodzieży oraz uświadamianie młodych ludzi na ulicach Szczecinach o ważności ich głosów w wyborach.

Opracowała: Karolina Koster kl.1a


Gala IV Edycji „Miejskiego Konkursu Twórczości Plastycznej i Literackiej Ogrody Pływające – Szczecin 2050” odbyła się 3 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Sportowych. Organizatorkami były Joanna Charęza i Aldona Kłosińska. W konkursie wzięło udział 40 szkół ze Szczecina ( szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne) pod opieką 51 nauczycieli.

Wpłynęły 43 prace literackie i 240 plastycznych. Prace plastyczne oceniane były w  kategoriach: praca przestrzenna, graficzna i pozostałe prace plastyczne. Prace literackie to wiersz, opis i list.

 Wszystkie prace podzielone zostały również w  kategoriach wieku: szkoła podstawowa – klasy O-III, IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.

Jury w składzie: Pani Joanna Brudecka UM, Joanna Charęza, Aldona Kłosińska, Adam Grzegrzółka, Małgorzata Słobodzian i Małgorzata Kowalczyk oceniło twórczość dzieci i młodzieży. Wręczono 126 nagród i wyróżnień.

Część artystyczną uświetnili uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Waldemara Słomińskiego: Klaudia Kowalczyk, Kasia Ogrodniczak, chórek: Daria Gancarz, Sandra Jakubiec, Paulina Gołąb, Paulina Darda, Joanna Oleba i dzieci z kl. „O” SP, pod opieką p. Żanety Węzik.

Na uroczystości obecni byli goście: Pan Prezydent Krzysztof Soska, Radni UM Szcecin: p. Jolanta Balicka, p. Piotr Jania, p. Bazyli Baran.

Organizatorki konkursu przygotowały również scenariusz imprezy, wykonały dekoracje, zaprojektowały i wydrukowały dyplomy, pozyskały sponsorów nagród.


"Pokaż nam język"...

2.04.2014r uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w półfinale i finale regionalnym konkursu językowego „Pokaż nam język”, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową. XIV edycja odbywała się pod hasłem :”Rodzina-tradycja czy nowe wartości?”. Uczniowie mieli również niezwykłą okazję uczestnictwa w spotkaniu z Kevinem Aistonem, prezenterem telewizyjnym i radiowym, który przeprowadził wykład na temat zawiłości naszego ojczystego języka dla Anglików.

W tym roku do tego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Język niemiecki:

1.Wiktoria Budka kl.1a

2.Karina Sosna kl.1b

3.Adrian Przybysz kl.1a

Język angielski:

1.Nikola Błażewicz kl.1b

2.Marta Majstrak kl.1b

3.Wiktor Ostrowski kl.1b

4.Rafał Pieńkowski kl.1a

Gratulujemy wiedzy ,a Nikoli Błażewicz uzyskania największej ilości punktów w całej szkole!


Opracowała: Ilona Konieczna


Zaślubiny Polski z Morzem…. czyli lekcja historii w Kołobrzegu

Dnia  17 marca 2014 uczniowie klas drugich i pierwszych XII LO mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Kołobrzegu. Wyjazd został zorganizowany prze Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Centrum Dialogu Przełomy przy Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wspólnie z uczniami IV LO w Szczecinie uczestniczyliśmy w lekcji historii, organizowanej z okazji 69. Rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r.

O godzinie 8:15 spotkaliśmy się w budynku naszej szkoły, opiekunki pani wicedyrektor Celina Wojtoń oraz pani Honorata Derda – Kierzkowska, sprawdziły obecność i czekaliśmy na autokar. W wydarzeniu brali udział uczniowie klasy 2b oraz klika osoby zainteresowane  historią z klas pierwszych i  2a.

Po około dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do Kołobrzegu i  udaliśmy się do Muzeum Oręża Polskiego. Tam zostaliśmy przywitani małym bufetem z kawą i herbatą na rozgrzanie, ponieważ pogoda nas nie rozpieszczała i bardzo mocno wiało. Równo o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z gospodarzami projektu Panią Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dyrektorem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu panem Pawłem Pawłowskim. Organizatorzy podzielili nas na dwie grupy (oprócz nas i kolegów z IV LO w imprezie uczestniczyli również szczecińscy gimnazjaliści), które miały osobnych  przewodników. Pierwsza część projektu była poświęcona Zaślubinom Polski z Morzem, które miały miejsce w 1945 r. w Kołobrzegu, ale i w 1920 r. w Pucku. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą tym wydarzeniom i wraz z 1. Armia Wojska Polskiego „zdobyliśmy” Kołobrzeg.

Później przenieśliśmy się w czasie, aż do 966 roku i  poprzez uzbrojenie polskich wojów, rycerzy w średniowieczu, w czasach nowożytnych, kolejno poprzez Potop Szwedzki i wojny XVII-wieczne aż po szlak bojowy polskich żołnierzy w czasie  II Wojny Światowej, poznawaliśmy, jak zmieniało się uzbrojenie wojska polskiego… Po odwiedzeniu przeszłości, zostaliśmy zabrani na wystawę, która znajdowała się poza budynkiem muzeum. W tej ekspozycji znajdowały się czołgi, katiusze, samoloty i różnego rodzaju działa.

Gdy zwiedziliśmy wystawy, udaliśmy się  do jadłodajni na smaczny, ufundowany przez organizatorów ( jak i zresztą cała wycieczka) domowy obiadek.

Po posiłku poszliśmy zwiedzać miasto i m.in. Bazylikę Konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprowadzał nas nowy pan przewodnik, ubrany w mundur żołnierza 1. Armii WP. Następnie wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się na plażę, pod pomnik Zaślubin Polski z Morzem, gdzie wspólnie z uczniami IV LO złożyliśmy kwiaty. Po tym przeszliśmy do latarni morskiej, z której widok był niesamowity, lecz niestety, nie pobyliśmy tam za długo, ponieważ bardzo mono wiało.

Po zakończeniu zwiedzania, dostaliśmy troszkę czasu wolnego. Większość uczestników poszło do kawiarni na kawę lub gofry. O godzinie 16:45 zebraliśmy się ponownie pod latarnią, aby wspólnie powrócić do autokaru i udać się w drogę powrotną do Szczecina. Po dniu pełnym wrażeń podróż minęła bardzo szybko, a każdy był w doskonałym humorze. Oby takie wycieczki odbywały się o wiele częściej!

Opracowała: Karolina Koster  1a LO


W Kalendarzu Dni Niezwykłych 14 marca to Światowy Dzień Liczby Pi.

Datę święta wybrano na ten dzień z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi ( "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14"). Przy okazji jest to rocznica urodzin Alberta Einsteina (14. 03. 1879 r.)

Dzień Liczby Pi ma promować wiedzę matematyczną  wśród uczniów wszystkich typów szkół.

Z tej okazji odbyła się w dniu 14 marca 2014r. w naszej szkole już V edycja Dni Matematyki.

Uczniowie wzięli udział w konkursach indywidualnych:

 • „Zegary matematyczne”
 • „Z papieru wyczarowane” – origami, mozaiki, plakaty związane z matematyką.
 • Konkurs SUDOKU
 • Konkurs „GEO – MAT”
 • Konkursy klasowe „Matematyczny As wśród klas”

Ponadto II piętro w naszej szkole było PI-ętrem liczb i  PI – ętrem gier i zabaw. Można było tam zobaczyć wystawę plakatów i prac konkursowych,  każdy miał okazję zapoznać się z ofertą gier planszowych, ułożyć tangram, zbudować ciekawy wielościan. Było też stoisko numerologii pn. Magia Liczb.

Wyniki konkursów:

GEO – MAT: gimnazjum i liceum:

 • I miejsce -Aleksander Tomczak -klasa II a GM
 • II miejsce -Mateusz Klimek -klasa I b GM
 • III miejsce -Justyna Grubich -klasa II a LO

SUDOKU

LICEUM

 1. Natalia Adamska I a– 297 pkt
 2. Katarzyna Piróg I a – 289 pkt
 3. Izabela Paterak I b – 260 pkt
 4. Adrian Przybysz I a – 43 pkt

Dni Matematyki udało się zorganizować dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którym serdecznie dziękujemy!

Zdjęcia: Pani Magdalena Smagalska

Organizatorzy Dnia Matematyki: Magdalena Smagalska, Małgorzata Kulczycka i Maria Kubiaczyk (autorka konkursu GEO – MAT).

Zapraszamy do GALERII zdjęć.


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Fox

4 marca 2014 r. we wszystkich szkołach w Polsce w tym samym dniu i o tej samej godzinie - w roku szkolnym 2013/14 odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego „Fox”

Ideą konkursu - obecnie jest to jego XIV edycja - jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP), Ducks (kl. I-II gimnazjum), Lions (III kl. gimnazjum, I kl. liceum), Eagles (II-III kl. szkół ponadgimnazjalnych). Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie SP33 pod opieką p. Lucyny Wiśniewskiej oraz uczniowie LO12 pod opieką p. Ilony Koniecznej i p.Honoraty Derdy – Kierzkowskiej.

Opracowała: Lucyna Wiśniewska


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasza szkoła została zaproszona na lekcję historii pt.: ‘’Pamiętać o zapomnianych’’, która została przygotowana przez Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wykłady odbywały się w Zakładzie Medycyny Sądowej PUM-u w auli im. Mikołaja Kopernika. W lekcji uczestniczyły dwie szkoły: VI i XII Liceum Ogólnokształcące. Z naszej szkoły do wyjścia zostały wytypowane dwie klasy, tj.: klasa 1a i 2a. Aby być na miejscu na czas, wyszliśmy z budynku po czwartej lekcji. Pod opieką pani Jolanty Gliwińskiej, pani Marii Kubiaczyk oraz pani Lucyny Szrejder ruszyliśmy na przystanek linii tramwajowej nr 6. Na miejsce dotarliśmy przed czasem, dlatego na spokojnie zajęliśmy miejsca w auli. Później dołączyło do nas VI LO. W komplecie oczekiwaliśmy na rozpoczęcie wykładu. Aby każdy z nas mógł zrobić sobie notatki, organizatorzy zadbali o długopis i zeszyt dla każdego uczestnika. O godzinie 12:30 pani Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, która jest pełnomocnikiem Marszałka ds. Centrum Dialogu Przełomu przedstawiła nam w skrócie scenariusz spotkania. Pierwsza prelekcja była poprowadzona przez dr Pawła Skubisza z IPN (w zastępstwie za dr Magdalenę Semczyszyn), który opowiedział nam o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na Cmentarzu Centralnym w 2008 roku. Licealistom została przybliżona również historia Bojowego Oddziału Armii, w skrócie BOA i działalność tejże organizacji . Doktor powiedział nam gdzie prawdopodobnie wszyscy skazani zostali zabici. Cała prezentacja była ilustrowana zdjęciami oraz filmem z ekshumacji (2009r.). Na zakończenie historyk uzasadnił, dlaczego są prowadzone takie lekcje, podał trzy główne powody: 1. Identyfikacja i przywrócenie pamięci; 2. Obowiązek moralny; 3. Oddanie czci i pochowanie w imiennych mogiłach poległych.

Po zakończeniu pierwszego wykładu grupa z VI LO opuściła aulę i przeniosła się do Zakładu Medycyny Sądowej, my pozostaliśmy na sali, aby wysłuchać kolejnej prelekcji pt.: ”Więźniowie Mokotowa” przygotowanej przez p. Milenę Bykowską. Przedstawiła nam ona jakie metody śledcze stosowała Armia Czerwona na ziemiach polskich w czasie okupacji, jak wyglądało torturowanie więźniów w celu uzyskania ważnych informacji. Prezentacja, podobnie do poprzedniej została zilustrowana zdjęciami z prac ekshumacyjnych przeprowadzonych na powązkowej „Łączce”. Warto również wspomnieć, że podczas lekcji światła, które były wyłączone, same po kilku minutach się włączały, co dekoncentrowało nie tylko nas, ale przede wszystkim panią prowadzącą. Pani Milena zakończyła swój wykład minimalnie przed czasem, dlatego już o 13:50 wymieniliśmy się miejscami z uczniami z VI LO i przenieśliśmy się do Zakładu Medycyny Sądowej. Tam czekała na nas p. Marta Kuś, z przygotowanym wykładem pt.: „Badania genetyczne – narzędzie do przywracania tożsamości ofiarom”. Każdy otrzymał w prezencie patyczki do pobierania DNA, aby łatwiej wyobrazić sobie, jak otrzymujemy wymaz. Pani Marta opowiedziała w jaki sposób identyfikowani byli zamordowani oficerowie. Zobaczyliśmy również zdjęcia i przedmioty znalezione podczas prac ekshumacyjnych w różnych miejscach w Polsce, które pochodziły z kolekcji dr Andrzeja Ossowskiego.

 Po tym ciekawym wykładzie, podziękowaliśmy i rozeszliśmy się do naszych domów. Wykłady z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uważamy za bardzo udane. Myślę, że każdy z nas zebrał dużo ciekawych informacji nt. działań okupantów i zbrodni, których dokonali oni na Polakach w trakcie i po II Wojnie Światowej. Jestem pewna, że te prelekcje były dla nas bardzo interesujące i odkryły nowe fakty, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Opracowała: Karolina Koster klasa 1a LO


Tegoroczni maturzyści bawili się na balu studniówkowym 31 stycznia 2014r. w Willi West-Ende. Zapraszamy do obejrzenia Galerii.


Konkurs „Język i obyczaje znam, więc wygram” (II edycja)...

28.01.2014 roku, uczniowie XII LO wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez szkołę językową Mobile Lingua w Szczecinie. Konkurs dotyczył wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz wiedzy o krajach
anglosaskich. Miał on miejsce w Zespole Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp. Materiał, który uczniowie opanowali na konkurs dotyczył geografii, tradycji, historii, typowej kuchni oraz obyczajów. Zadania zostały przedstawione w formie pytań otwartych oraz zamkniętych na które odpowiadały zespoły trzyosobowe. Zwycięzcą została drużyna z największą ilością punktów,która została nagrodzona dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.
Skład XII LO:
Zespół niemieckojęzyczny:

 • Wiktoria Budka kl.1a
 • Karina Sosna kl.1b
 • Adrian Przybysz kl.1a

Zespół anglosaski:

 • Nikola Błażewicz kl.1b
 • Karolina Koster kl.1a
 • Alicja Skarbek kl.1b

Dziękujemy uczniom za udział w konkursie!

Opracowała: Ilona Konieczna


AIESEC 20-24.01.2014r...
W dniach 20.01.2014r.-24.01.2014r uczniowie z XII Liceum Ogólnokształcącego, już po raz drugi w tym roku szkolnym, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z organizacji
AIESEC. Tym razem gościliśmy Gvantse Tsitsvidze z Gruzji oraz Sadaf Rizvi z Pakistanu. Studentki z pasją i zaangażowaniem przedstawiły różnorakie aspekty z krajów, z których pochodzą, od położenia geograficznego,poprzez historię, kończąc na kulturze oraz życiu codziennym. Zajęcia te cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, ze względu na możliwość praktyki języka angielskiego, poszerzenia horyzontów oraz samą formę prowadzenia warsztatów. W piątek odbyło się oficjalne pożegnanie, podczas którego nasi goście mogli spróbować lokalnych produktów, otrzymać pamiątki w formie zdjęć i rysunków,wykonanych przez naszych uczniów. Koordynatorem projektu była Wicedyrektor ds. wychowawczych, pani Celina Wojtoń, a opiekę sprawowały pani Honorata Derda-Kierzkowska i pani Ilona Konieczna.

Opracowała: Ilona Konieczna
Zdjęcia: Magdalena Bajera kl.II a LO


Góra Grosza 2013...
Samorząd Uczniowski właśnie zakończył podliczanie i pakowanie groszy w ramach akcji „Góra Grosza”, w której nasza szkoła corocznie bierze udział. Jest to już XIV edycja,której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom, pomagające od lat dzieciom w potrzebie. Dzięki zaangażowaniu uczniów i motywacji wychowawców, udało nam się zebrać niebanalną sumę 631,19 zł.
Najwięcej groszy w podstawówce uzbierała klasa 1a, w gimnazjum 1a ,a w liceum (jak również w szkole) 1b.
Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas,wysiłek oraz pomoc!

Opiekun samorządu szkolnego - Ilona Konieczna


„Iskierka radości-Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”-Słodkie Dni

W ramach akcji „Iskierka Radości” w dniach 9.12.13r.-13.12.13r. w naszej szkole odbyły się „Słodkie Dni”, podczas których uczniowie gimnazjum i liceum sprzedawali domowe wypieki. Dziękujemy wszystkim ,którzy tak wspaniale zaangażowali się w działania. Dzięki naszej społeczności szkolnej udało się nam uzbierać 489 złotych!Gratulujemy klasie 2 a gimnazjum za zebranie największej kwoty w szkole i w kategorii gimnazjalnej, klasie 1b LO za zebranie największej sumy w kategorii licealnej. Na wyróżnienie zasługuje klasa 2 b LO, która sprzedawała słodkości przez 2 dni z rzędu, co wpłynęło na powiększenie zebranej sumy. Podziękowania należą się również fotoreporterkom SU XII LO w składzie: Magda Bajera, Joanna Gumienna oraz Kamila Kakowska.

Szkolny koordynator akcji: Ilona Konieczna

 


Inauguracja akcji „Iskierka Radości”, 07.12.2013 r.

Dnia 07.12.2013 r. w galerii handlowej „Kaskada”, odbyła się inauguracja akcji „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości-Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”. W związku z tym,że od lat jesteśmy zaangażowani w akcję, otrzymaliśmy nagrodę Iskra MEGACORA za ogromne serce, za wieloletni udział w Iskierce oraz za przekazanie wszystkich ubiegłorocznych dochodów na jej rzecz. Nagrodę odebrała Wicedyrektor ds. wychowawczych, pani Celina Wojtoń.

Podczas inauguracji na scenie naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 3 Gimnazjum nr 11, Klaudia Kowalczyk, w utworze „One More Night” Maroon 5. Ponadto, wszyscy uczestnicy imprezy mogli podziwiać występ dziewczynek z Polskiego Związku Gimnastycznego, na co dzień uczących się w Szkole Podstawowej nr 33 w Zespole Szkół Sportowych, w składzie: Julia Kulbacka, Natalia Taranowicz, Natalia Franczak, Dagmara Pyzio, Kamila Laska oraz Weronika Sitek. Pokaz przygotowała pani Marta Pihan-Kulesza. Na scenie pojawił się również absolwent XII Liceum Ogólnokształcącego, Michał Grobelny.

Dziękujemy wszystkim za udział w inauguracji, nauczycielom, uczniom występującym na scenie oraz tym, którzy wcielili się w rolę fotoreporterów.

Szkolny koordynator akcji: Ilona Konieczna


KAROL PAWLICKI STYPENDYSTĄ PREZESA RADY MINISTRÓW

Z radością zawiadamiamy, że uczeń kl. II b XII Liceum Ogólnokształcącego Karol Pawlicki otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium przyznawane jest uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy w danym roku otrzymali najwyższą średnią ocen w szkole i świadectwo z wyróżnieniem.

Karol w towarzystwie mamy oraz pani wicedyrektor Celiny Wojtoń odebrał wyróżnienie z rąk pani Marii Boreckiej, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość wręczenia stypendiów miała miejsce w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie dniu 28.11.2013 r.

Karolowi i Jego Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


„Z myślą o Niepodległej…”

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości, 12 listopada 2013 r. klasa I b LO uczestniczyła w Konferencji Naukowej „Z myślą o Niepodległej”, zorganizowanej przez Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczniowie mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych referatów, wygłoszonych przez pracowników naukowych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych:

- „Ku Niepodległej. Polskie programy polityczne 1917-1918” - prof. dr hab. Adam Wątor,

- „Odbudowa Państwa Polskiego 1918-1919” – prof. dr hab. Janusz Faryś

- „Koncepcja PPS porządku społecznego i gospodarczego w Niepodległej Polsce 1918-1921” – dr Adam Urbanowicz.

Celem konferencji było wieloaspektowe zaprezentowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych aktywności społeczeństwa i państwa polskiego służącej odzyskaniu i utrwaleniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w latach 1918-1921.

Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych takich lekcjach historii.

Opiekun: Celina Wojtoń


W dniu 24.09.2013r uczniowie klas Ia i IIa LO   uczestniczyli w wykładach  w ramach Festiwalu Nauki:

 I . klasa I a   na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT :

1.  " Molekularne wrota dla wody " dr inż. Katarzyny Michałek ,
2. " Zastosowanie technik proteomicznych w badaniach profili białkowych tkanek" mgr inż. Łukasza Stańskiego
3." Organizmy modyfikowane genetycznie" mgr inż. Anny Majewskiej, mgr Justyny Zdanowicz

II.  klasa II a LO na Wydziale Biologii US :

 dniu 26.09.2013r uczniowie klasy IIa LO wysłuchali wykładów:

1. " Śmiechoterapia czyli jak odreagować stres "dr Małgorzaty Puc
2. " Świat węży " mgr Piotra Piliczewskiego


W dniu 30.10.2013 r klasa I a LO gościła ponownie na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT .
Temat wykładu "Krótka historia genetyki" , który prowadziła dr Kinga Kowalewska - Łuczak

Uczniowie klas przyrodniczych chętnie  uczestniczą w wydarzeniach naukowych uczelni wyższych miasta Szczecina w związku z nawiązaniem umowy patronackiej z Uniwersytetem Szczecińskim, Wydziałem Biologii i współpracą z Wydziałem Biotechnologii i Hodowli Zwierząt  ,Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Opiekunem i organizatorem zajęć na uczelniach jest Małgorzata Majewska nauczyciel biologii i ekologii ZSS.


Akademia z okazji Święta Niepodległości...

Dnia 7 listopada 2013roku  odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości. Uroczystość przygotowali uczniowie szkoły podstawowej (Ala Gabinecka, Ewelina Brzozowska, Patrycja Ulass, Dawid Pyzio-kl. 4, Marta Bogusz-kl.5, Klaudia Wojciechowska, Mateusz Pałyszka, Andrzej Kurowski-kl.6) oraz gimnazjum (Nikodem Kudla, Maciej Skuratowski, Mateusz Andrut-kl. 1a, Laura Jałtoszuk kl.2a, Joanna Kubrak, Wiktor Szkop-kl.2b, Karolina Mikołajczak-kl.3a).

Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Na apele złożyły się wiersze patriotyczne oraz pieśni związane z tym okresem wykonywane przez chórek szkolny.


Dzień Patrona Szkoły...

Dnia 6 listopada odbył się apel z okazji rocznicy nadania szkole imienia Sportowców Ziemi Szczecińskiej. W czasie uroczystości, która odbyła się pod hasłem "I Ty możesz zostać olimpijczykiem”.

Nawiązano do początków starozytnych  Igrzysk Olimpijskich a  tych, którzy w roku szkolnym 2012/2013 podjęli się trudu walki sportowej i odnieśli sukcesy wyróżniono nagrodą  „SUPER SPORTOWCA”.

Statuetki otrzymali:

Gimnastyka SPORTOWA

Dziewczęta

Kinga Najmark -uczennica klasy II A LO - zawodniczka klasy mistrzowskiej PZG-zdobyła na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Katowicach brązowy medal w finale na ćwiczeniach wolnych

Nikola Krężelok - uczennica klasy III A LO -zawodniczka klasy mistrzowskiej PZG-na drużynowych Mistrzostwach Polski w Olsztynie zajęła 3 miejsce- na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Katowicach brązowy medal w finale na porfęczach.

Piłka Wodna

Bartosz Szymański - uczeń klasy III A LO wicemistrzostwo polski  seniorów –Arkonia Szczecin

Tomasz Sypuła - uczeń klasy III A LO wicemistrzostwo polski  seniorów –Arkonia Szczecin

GRATULUJEMY.


AIESEC znowu zagościł w XII LO. Tym razem odwiedziła nas Vitaliia Dynia, Ukrainka urodzona w małym miasteczku Stryj nieopodal Lwowa. Vita ukończyła Uniwersytet w Kijowie, gdzie studiowała lingwistykę. Biegle włada jęz. angielskim oraz hiszpańskim.

Przez tydzień od 21 do 25 października 2013r. wprowadzała uczniów klas licealnych w realia Ukrainy. Opowiadała o kulturze, religii, obyczajach, potrawach, muzyce, geografii oraz historii swojego kraju. W projekcie uczestniczyły wszystkie klasy licealne pod opieką p. Ilony Koniecznej i p. Honoraty Derdy-Kierzkowskiej. Koordynatorem projektu była p. Dyrektor Celina Wojtoń.

Uczniowie mieli możliwość porozmawiać z Vitą na temat różnic kulturowych i jej wrażeń z Polski. Zajęcia nierzadko obierały formę swobodnej konwersacji w języku angielskim.     Ostatniego dnia odbyło się pożegnanie Vity, na które uczniowie przynieśli ręcznie wykonane pamiątki z Polski. Vita była bardzo wzruszona i podsumowała swój pobyt w ten oto sposób „It was the best school in Szczecin and that's my honest point of view, l really appreciate the teachers' help and their warm attitude and students' cooperation! I spent a really great time and I'm thankful for that!”

Na koniec wykonane zostały grupowe zdjęcia. Odnajdujesz się na nich?

Zdjęcia i tekst opracowała: Honorata Derda-Kierzkowska


18 październik 2013r. - Otrzęsiny klas pierwszych


Wystawa „Rok Żołnierzy Wyklętych 2013”

         „Wiele upłynęło czasu, nim 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę
o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.” Wyklęci (Żołnierze Niezłomni) – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.
                     Nauczyciele języka polskiego, historii i WOS-u wraz z uczniami GM i LO przygotowali wystawę poświęconą żołnierzom drugiej konspiracji. Uczniowie gimnazjum mieli okazję szczegółowo zapoznać się z wystwą, gdyż na jej podstawie wypełniali karty pracy.


Europejski Dzień Języków...

Decyzją Rady Europy i Unii Europejskiej, podjętą w 2001 roku ,26 wrzesień jest Europejskim Dniem Języków. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego w Zespole Szkół Sportowych przeprowadzili zajęcia, na których pokazali istotę nauki języków obcych i różnorodność kulturową naszego kontynentu. Uczniowie byli odpowiedzialni za oprawę graficzną, którą można podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Dziękujemy chętnym uczniom za prace plastyczne!


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014...

Wydarzenia - rok szkolny 2014/2015

​​​​

​​


​​Debata PODAJ DŁOŃ

Dnia 29 maja 2015 r. w Zespole Szkół Sportowych odbyła się debata pod hasłem (Nie) groźne stereotypy. Była ona podsumowaniem warsztatów zatytułowanych „Podaj dłoń”. W ich trakcie młodzież wypracowywała definicję mowy nienawiści, dyskryminacji, stereotypu oraz tożsamości człowieka. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, odwoływali się do swoich emocji, opinii i doświadczeń, dyskutowali nt. tolerancji, praw człowieka oraz wolności słowa. Warsztaty prowadzone były przez szkolnego pedagoga – p. Monikę Selwesiuk oraz p. Agnieszkę Szczygieł reprezentującą Amnesty International. Zaproszone na debatę osoby opowiadały o swoich doświadczeniach życiowych dotyczących stereotypów oraz barier komunikacyjnych, które często doprowadzają do mowy nienawiści. Dzięki temu nasi uczniowie mieli szansę zmierzyć się z uprzedzeniami oraz poznać negatywne skutki stereotypów odczuwanych przez jednostkę lub grupę społeczną.

Naszymi gośćmi byli: mgr Sylwia Zielińska (doktorantka US; osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim), dr Fuad Jomma (adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki; reprezentant mniejszości etnicznej) oraz Tytus Łakatosz (przedstawiciel mniejszości romskiej w Szczecinie). Debatę prowadziła Katarzyna Zawadzka (doktorantka US, autorka kilkunastu artykułów naukowych, związanych m.in. z: prawami człowieka, mową nienawiści i polityki antydyskryminacyjnej. Obecnie we współpracy z Humanity in Action realizuje działania w liderskim projekcie Przeciw mowie nienawiści.)

Tego typu projekty są niezwykle cenne, gdyż kształtują niezbędne w życiu umiejętności, wzbudzają empatię i wpływają na postawę otwartego, tolerancyjnego człowieka, wolnego od mowy nienawiści.

Opracowała: Małgorzata Słobodzian, Monika Selwesiuk

Prezentacja 

Fotogaleria


Warsztaty „Podaj dłoń”

Od kilku dni we wszystkich klasach Gimnazjum Nr 11 i XII Liceum Ogólnokształcącego odbywają się warsztaty zatytułowane „Podaj dłoń”. W ich trakcie młodzież wypracowuje definicję mowy nienawiści, dyskryminacji, stereotypu oraz tożsamości człowieka. Uczniowie biorą aktywny udział w zajęciach, odwołują się do swoich emocji, opinii i doświadczeń, dyskutują nt. tolerancji, empatii czy praw człowieka.

Tego typu zajęcia są niezwykle cenne, gdyż kształtują niezbędne w życiu umiejętności, wzbudzają empatię i wpływają na postawę otwartego, tolerancyjnego człowieka, wolnego od mowy nienawiści.

Warsztaty prowadzone są przez szkolnego pedagoga – p. Monikę Selwesiuk oraz p. Agnieszkę Szczygieł reprezentującą Amnesty International.

Podsumowaniem tych warsztatów będzie dyskusja panelowa, która odbędzie się w ZSS 29 maja 2015 r. pod hasłem (Nie) groźne stereotypy. Naszymi gośćmi będą m.in.: mgr Sylwia Zielińska (doktorantka US; osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim), dr Fuad Jomma (adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki; reprezentant mniejszości etnicznej).

Opracowała: Małgorzata Słobodzian

 


Gra miejska: Wybierz bibliotekę! Tydzień Bibliotek 8 – 15 maja 2015 r.

Odjazdowy Bibliotekarz - gra miejska „Wybierz bibliotekę!"

Zasady zabawy:

pobierz kartę do gry na stronie

http://www.ksiaznica.szczecin.pl/www/komunikaty/single/id/713

 Możesz ją także wydrukować w bibliotece szkolnej. :)

Odgadnij, jakich szczecińskich bibliotek dotyczą zagadki umieszczone w karcie do gry. Wpisz ich nazwy. Zbierz ich pieczątki.

Do 18 maja 2015 r. dostarcz wypełnioną kartę gry do Kluboksięgarni FIKA (Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3). Nagrody dla finalistów zostaną rozdane w trakcie Odjazdowego Bibliotekarza: 30 maja 2015 r. (sobota).

Zachęcam uczniów gimnazjum i liceum do udziału w zabawie, dzięki której poznacie szczecińskie biblioteki – Sylwia Jaguszewska, nauczyciel bibliotekarz.


Targi Szkół Ponadgimnazjalnych w Policach

25 IV 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyły się XIII Targi Szkół Ponadgimnazjalnych Polic i Szczecina, na których obecne było również XII LO. Przedstawiciele naszej szkoły (nauczyciele i licealiści) odpowiadali na pytania związane z rekrutacją do klas pierwszych i specyfiką szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii :)

oprac. Sylwia Jaguszewska i Remigiusz Choiński.


Zakończenie roku szkolnego w klasach trzecich…

24 kwietnia 2015 r.


Konferencji „Pierwszy wybór”

W dniu 22 kwietnia 2015 r. uczniowie pierwszych i drugich klas XII LO, pod opieką pani Lucyny Szrejder, wzięli udział w konferencji „Pierwszy wybór” zorganizowanej przez Szczecińskie Forum Samorządowe.

Spotkanie prowadziła Ewa Milczarek z Polskiego Forum Samorządowego i Piotr Kęsik a wśród zaproszonych gości byli  politolodzy -  prof. dr hab. Łukasz Tomczak i dr Tomasz Czapiewski  oraz  radny szczeciński Arkadiusz Marchewka –reprezentujący komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego i Michał Wojtyś reprezentujący komitet Magdaleny Ogórek.

Uczniowie uczestniczyli w debacie na temat programów wyborczych kandydatów na prezydenta oraz  w głosowaniu, które miało pokazać jakie są pierwsze wybory młodych ludzi.


Relacja z Dnia Otwartego w XII LO.

W sobotę, 18 kwietnia 2015 r.  w XII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie w rytmie najnowszych przebojów odbyły się Dni Otwarte. Tłumnie przybyli Goście mogli spotkać się z uczniami oraz  nauczycielami XII LO. Odwiedzający mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat szkoły oraz zebrać potrzebne informacje  o oferowanych przez nas kierunkach kształcenia w pierwszych klasach w roku szkolnym 2015/2016.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się zarówno kierunek pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne (klasa 1 A),  jak i kierunek językowy (klasa 1 B). Zarówno rodzice jak i, nasi przyszli uczniowie, byli zadowoleni z bardzo dużej ilości godzin języków obcych w obu klasach (j. angielskiego i j. niemieckiego) oraz faktu, iż szkoła rzetelnie przygotowuje do matury z języków obcych na poziomie rozszerzonym, zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się również język norweski, którego nasi uczniowie uczą się od podstaw.

Podczas Dni Otwartych przyszli kandydaci zwiedzili pracownie lekcyjne i niezwykle atrakcyjne stoiska przygotowane specjalnie przez nauczycieli przedmiotów, gdzie można było spróbować swoich sił w doświadczeniach chemicznych, fizycznych, geograficznych czy też z wykorzystaniem zagadnień biologii. Uczniowie ze starszych klas pielęgniarstwa i ratownictwa zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej – każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił na fantomie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również  wystawa poświęcona symbolom narodowym i osobistościom Anglii, Niemiec i Norwegii. Można było zapoznać się z królewską rodziną z Norwegii oraz poznać podstawowe słowa i zwroty w tym języku. Na koniec czekała na naszych Gości zdrowa przekąska – jak przystało na Zespół Szkół Sportowych.

Drodzy Kandydaci, cieszymy się, że odwiedziliście nas dzisiaj i czekamy na Was!

Do zobaczenia! Ser deg! Wir sehen uns! See you!

oprac. Magdalena Dżaman, nauczyciel języka niemieckiego


Wiosna Biologów 2015

17 kwietnia 2015 r. uczniowie klas I a i II a wzięli udział w „Wiośnie Biologów” zorganizowanej przez  Wydział Biologii US. 


Wieczór z Norwegią

Wieczór z Norwegią” pod taką nazwą XII LO przy Zespole Szkół Sportowych przygotowało imprezę wpisującą się w organizowane w Szczecinie „Dni Skandynawskie”. Spotkanie dla miłośników kultury skandynawskiej odbyło się 16 kwietnia 2015 roku w godzinach wieczornych.

O godzinie 17.40 pani wicedyrektor Katarzyna Koszewska powitała przybyłych gości, w tym panią dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Ewę Komorowską, która zachęcała do studiowania języka norweskiego na Uniwersytecie Szczecińskim.

Inny zaproszony gość, pani Agata Sowińska ze Szczecińskiego Klubu Podróżnika „SzKaPa” wygłosiła prelekcję na temat ojczyzny Ibsena, uatrakcyjniając ją pokazem zdjęć. Miłośniczka podróży i Norwegii zachęciła tym samym do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.

Aby pokazać przybyłym gościom jak pięknie brzmi język norweski uczniowie ZSS przygotowali przedstawienie pt: „Tre Bukkene Bruse” („Trzy Koziołki”). Spektakl bardzo się podobał, został bowiem nagrodzony gromkimi brawami.

Czy Norwegia ma jakieś tajemnice przed gimnazjalistami szkół szczecińskich? Otóż okazało się, że nie. Nasza młodzież potrafiła odpowiedzieć na prawie wszystkie pytania dotyczące kraju fiordów. Podczas finału konkursu pt. „Norwegia bez tajemnic” zmagano się z takimi zagadnieniami jak: symbole, ustrój, sławni kompozytorzy, malarze czy główne źródło energii Norwegii. Najlepsza okazała się trzyosobowa drużyna z Gimnazjum Nr 10, drugie miejsce zajęło Gimnazjum Nr 1, a trzecie Gimnazjum Nr 20. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Szkoły ZSS. Zwycięzcom gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów. Dziękujemy również Gimnazjum Nr 21, Gimnazjum Nr 18, Gimnazjum Nr 2, Gimnazjum Nr 11 za przybycie i uczestnictwo w konkursie. Mamy nadzieję, spotkać się za rok.

W wolnej chwili goście mogli zapoznać się z ofertą klasy językowej XII LO z językiem norweskim, obejrzeć wystawę Znanych Norwegów i stoiska prezentujące kulturą norweską, a także spróbować tradycyjnych norweskich przysmaków, jak chociażby gofry z kardamonem.

Całość uświetniała muzyka...oczywiście norweska:)

Wydawać by się mogło, że gimnazjaliści opuszczając budynek ZSS wychodzili z przeświadczeniem, że na pewno tu wrócą, by uczyć się języka norweskiego. Jak bowiem po takim niesamowitym wieczorze przejść obojętnie obok możliwości, jakie daje XII LO? ...:)

A imprezę przygotowali: Celina Wojtoń, Anna Jastrzębska, Janett Brustad, Lucyna Wiśniewska, Maria Kubiaczyk, Ilona Leszczyńska, Aleksandra Gwardyś, Monika Duda, Karol Pietrzyk przy czynnym wsparciu nauczycieli i uczniów ZSS. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

O „Wieczorze z Norwegią” również głośno w mediach:

http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Gospodarka-Nauka-Oswiata/Wieczor-z-Norwegia

http://szczecin.tvp.pl/19697398/2200-160415

http://radioszczecin.pl/4,123759,norweski-wieczor-w-szczecinie

opracowała: Monika Duda.


​Targi Szkół Ponadgimnazjalnych

10 IV 2015 r. w Zespole Szkół nr 3 w Szczecinie odbyły się Targi Szkół Ponadgimnazjalnych, na których obecne było również XII LO.

Przedstawiciele naszej szkoły (nauczyciele i licealiści) odpowiadali na pytania związane z rekrutacją do klas pierwszych (kl. 1 a – ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo, kl. 1b – językowa z j. angielskim, niemieckim i norweskim).

Wszystkich zainteresowanych nauką w naszej szkole gimnazjalistów zapraszaliśmy na Dzień Otwarty XII LO w dn. 18 IV 2015 r. w godz. 10.00 – 13.00.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii :)


Relacja z  wyjścia  uczniów LO do "Starej Rzeźni" na spotkanie z Kobietami Solidarności.

W dniu 30 marca 2015 r.  zainteresowani uczniowie klas I a i I b, XII LO przy ZSS w Szczecinie, wybrali się  do Europejskiego Centrum Kultury „Stara Rzeźnia” na Łasztowni na spotkanie zorganizowane przez Centrum Dialogu „Przełomy” ze świadkami najnowszej historii Polski - Kobietami „Solidarności”.

Spotkanie rozpoczęło się rozmową z Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, reżyserami filmu  pt. ,,Solidarność według kobiet". Po pokazie filmu, opowiadającego o roli kobiet w tworzeniu NSZZ „Solidarność”, odbyła się bardzo ciekawa debata obywatelska prowadzona przez dr Michała Paziewskiego.

W debacie wzięli udział działacze opozycji Ludwika i Henryk Wujec oraz  szczecińskie działaczki opozycyjnego podziemia. Panie opowiadały interesujące historie z czasów, kiedy tworzyła się Solidarność, o trudach życia i niebezpieczeństwach związanych z pracą
w konspiracji oraz o dalszych losach kobiet zaangażowanych w życie polityczne kraju.

Po debacie odbyła się prezentacja wystawy „Matki Solidarności”.

Opiekę na uczniami sprawowała pani Lucyna Szrejder, nauczyciel WOS i WOK


Finał Licealiady w Tenisie Stołowym Dziewcząt  

Termin:  16.03.2015 r.,   godz.08.00 - 16.00

Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu

Organizator: WSZS,  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu

Nazwa zawodów: Finał Licealiady w Tenisie Stołowym dziewcząt  SPG

Szkoła: LO XII

Klasyfikacja końcowa :

III miejsce

Korzeniowska Paulina, Korzeniowska Patrycja,

Zabłocka Aneta, Zabłocka Anna

Opiekun: Leszek Osmelak


Dzień Mózgu w ZSS

W dniu 12.03.2015 r. w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie odbył się Szkolny Dzień Mózgu. W ramach tej uroczystości przeprowadzono konkurs wiedzy biologicznej dla uczniów gimnazjów oraz sesję wykładową.

Tematem konkursu była budowa i funkcja organizmu człowieka ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i narządów zmysłu, a udział w nim wzięli uczniowie gimnazjów ze Szczecina, tj. Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Gimnazjum nr 12, Szkoły Salezjańskie – Towarzystwa Salezjańskiego, Gimnazjum 31 oraz Gimnazjum nr 11, a także Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich.

Sesja wykładowa składała się z wystąpienia lek. med. Michała Skoczylasa z Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika Oddział w Szczecinie na temat metodologii nauk przyrodniczych i medycznych oraz uczniów XII LO w ZSS o Nagrodach Nobla, historii badań nad mózgiem oraz ośrodkach i drogach ruchowych.

Wydarzenie szkolne przygotowane było we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyrodników im. Kopernika Oddział w Szczecinie w ramach obchodów Tygodnia Mózgu 2015 w naszym mieście.

Sponsorami nagród dla uczniów byli: Dyrektor Zespołu Szkól Sportowych w Szczecinie, Liga Ochrony Przyrody Okręg Szczecin oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie.

http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Szczecin/Pamietaj-o-mozgu

Plan konferencji:

1430-1445 rejestracja uczestników konkursu, uczniów zaproszonych gimnazjów, sala 308, III p.  

1445-1600 konkurs wiedzy na temat budowy i funkcji  organizmu człowieka  ze szczególnym uwzględnieniem  układu nerwowego
                oraz narządów zmysłów  sala 208, II p i sala 308 III p.

1600-1620 przerwa, poczęstunek, sala 210, II p.

1620-1625 rozpoczęcie konferencji, wystąpienie p. Jarosława Dudy dyrektora ZSS, aula II p.

1625-1655 wykład, lekarz Michał Skoczylas, Sekcja  Nauk o Człowieku PTP im. Kopernika, Sekcja Ekologiczna Polskiego 
                Towarzystwa Lekarskiego„ Metodologia   nauk przyrodniczych i medycznych, aula II p.

1655-1720 wystąpienie uczennicy Justyny Skorodyńskiej  klasa III a, XII LO, „Nagrody Nobla  i historia badań nad mózgiem”, aula II p.

1720-1745 wystąpienie ucznia Patryka Buraczyńskiego klasa III a XII LO, „Ośrodki i drogi ruchowe” cz. 1, aula II p.

1745-1815 wystąpienie ucznia Adriana Przybysza klasa II a XII LO „Ośrodki i drogi ruchowe” cz. 2, aula II p.

1815-1830 zakończenie konferencji, rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów gimnazjum, wręczenie nagród, aula II p.Relacja z  Finału V Edycji Konkursu Plastycznego i Literackiego „Ogrody pływające – czyli Szczecin 2050”

W roku szkolnym 2014/2015 została zorganizowana V Edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Ogrody pływające – czyli Szczecin 2050”. Finał odbył się 12 marca 2015 r. w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie. Dyrektor, Jarosław Duda, wraz z organizatorkami konkursu, p. Joanną Charęzą i p. Aldoną Kłosińską, powitali zgromadzonych gości, laureatów i ich opiekunów oraz jury konkursowe. W tym roku oprócz organizatorek w jury udział wzięły: p. Joanna Brudecka-Bogdan UM Szczecin, Małgorzata Kowalczyk, Sylwia Jaguszewską i Joanna Kłosińska. Przedstawieni zostali sponsorzy nagród, bez których nie można by było nagrodzić tak wielu laureatów. A byli nimi: UM Szczecin, Andrzej Machała - Radio TAXI, Szkoły Języków Obcych: British School, Expert, Belt, Szkoła Kursów Res humanae, Policealna Szkoła Morska przy AM Szczecin, Akademia Morska Szczecin, Jarosław Jaślarz – Castrol, Sklep Plastyczny Skala, Hurtownia Art. Papierniczych Patio, Emilia Kotecka Prywatna Praktyka Pielęgniarska, Market Selgros, Portal Społecznościowy Planeta Sztuki, Cukiernia Zamkowa, p. Agnieszka. Przed rozdaniem nagród, mieliśmy przyjemność wysłuchać i obejrzeć krótki program artystyczny. Pod kierunkiem p. Waldemara Słomińskiego wystąpili: Kasia Ogrodniczak, Klaudia Kowalczyk, Daria Zając, Klaudia Pomorska, Agnieszka Wagner, Klaudia Jarczewska, Joasia Zonik, Sandra Waszczyszak. Również nasi milusińscy z kl. „0” mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne pod kierunkiem p. Żanety Węzik. Nagrody wręczali: p. dyrektor Jarosław Duda i p. w-ce dyrektor Katarzyna Koszewska. Galę, jak co roku, zakończono poczęstunkiem. Był to tort ufundowany przez Restaurację „Zamkowa”.

Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli przy tym, jakże ogromnym, przedsięwzięciu.

V Finał to mały jubileusz, a więc trochę historii.

W 2010 r. powstał pomysł na miejski konkurs plastyczny i literacki. Nazwa związana jest z aktualnym hasłem Miasta Szczecin "Ogrody pływające - Szczecin 2050". I edycja, wiosną 2011 r., przyniosła sukces. Wpłynęło do nas ponad 100 prac literackich i plastycznych.  II edycja - to prawie 200 prac, III - ponad 200, IV - 280.

Tegoroczna, V edycja, zaowocowała 307 pracami literackimi i plastycznymi..  Dzieci
 i młodzież z całego Szczecina, z różnych typów szkół i placówek oświatowych, przesłali, na nasz konkurs swoje wizje, jak będzie wyglądał Szczecin za 35 lat. Wizje piękne, kolorowe, ujęte w opisy, opowiadania, wiersze, listy, prace przestrzenne, plastyczne i komputerowe. Nie sposób było wybrać najlepszych i najładniejszych. Dlatego też, od początku istnienia konkursu jury nagradza bardzo wielu uczestników. Co roku około setki z nich otrzymuje od nas nagrody i wyróżnienia, a w tym roku prawie 140 młodych plastyków i literatów. Opiekunów nagradzamy również dyplomami. W tym roku udział wzięły 44 szkoły, 61 opiekunów. To też rekord. Wpłynęła także praca ze Śląska, piękna metaloplastyka. Praca nie została oceniona ponieważ był to konkurs miejski. Uczeń i jego opiekun otrzymają od nas pamiątkowe dyplomy.

Od początku istnienia konkursu, organizatorki opracowują regulamin, projektują dyplomy, wykonują dekoracje, pozyskują sponsorów. Konkurs ma wielkie uznanie. Wśród nauczycieli, plastyków, polonistów jest sporo głosów zadowolenia, iż nie minimalizuje się liczby nagradzanych prac. Jury stara się zauważyć jak najwięcej talentów i wkład  pracy włożony w swoje małe dzieła. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej gali.

Opracowanie: Joanna Charęza i Aldona Kłosińska

Nagrodzone prace w V Edycji Miejskiego Konkursu
Plastycznego i Literackiego
 „Ogrody pływające, czyli Szczecin 2050” 

CZĘŚĆ PLASTYCZNA

PRACE PRZESTRZENNE

SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. „0” - III

Imię i nazwisko

Klasa

Nr szkoły

Miejsce

Opiekun

Amelia Zawadzka

3 m1

Ogólnokształcąca Szkoła muzyczna I st.

I

Małgorzata Krzywoń

Oliwia Wasylów

3

SP NR 39

II

Małgorzata Bartosińska

Eliza Kolano

2

SP NR 39

III

Katarzyna Wardalińska

Kornelia Rojek

3

SP NR 39

wyróżnienie

Małgorzata Bartosińska

KL. IV - VI

Nela Cinzer

4

SP NR 33

I

Joanna Charęza

Katarzyna Klembowska

6

SP NR 53

I

Marta Klembowska

Wiktoria Paszko

 

SP NR 42

II

Agnieszka Paszko

Julia Tabaczewska

6

SP NR 33

II

Joanna Charęza

Natalia Imiela

Oliwia Szulc

4

SP NR 33

III

Joanna Charęza

Maja Słodkowska

5

SP NR 33

wyróżnienie

Joanna Charęza

GIMNAZJUM

Aleksandra Kosycarz

3

GIM NR 43

I

Anna Gregorowicz - Szulc

Julia Białecka

Kaja Patrylak

2

GIM NR 6

I

Anna Sokołowska

Aleksandra Wiśniewska

2

GIM NR 43

II

Anna Gregorowicz - Szulc

Dawid Andrzejak

2

GIM NR 6

II

Anna Sokołowska

Kamila Matuszak

Natalia Zieńkowicz

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

III

Małgorzata Stalmierska

Małgorzata Kłodzińska

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Małgorzata Stalmierska

Dominika Śremska

2

GIM NR 6

wyróżnienie

Anna Sokołowska

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Patrycja Winiarczuk

2

LO III

III

Mirosława Adamowicz

GRAFIKA KOMPUTEROWA

SZKOŁA PODSTAWOWA

Wiktoria Sarnicka

4

SP NR 1

I

Marta Ogrodnik

Ewelina Brzozowska

5

SP NR 33

II

Joanna Charęza

Łukasz Szczepkowski

4

SP NR 37

III

Monika Zdybicka

POZOSTAŁE PRACE PLASTYCZNE

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY „0” - III

Maria Radwańska

1

SP NR 16

I

Jolanta Niewiarowska, Mirosława Szymosiuk

Wiktoria Michalak

2

SP NR 5

I

Renata Zyber

Oriana Tchórzewska

3

SP NR 1

I

Marżolena Dąbrowska

Natalia Vardany - an

 

SP NR 31 w SOSW Nr 1

I

Małgorzata Olszewska

Konrad Jaguszewski

2

SP NR 5

II

Renata Zyber

Oliwia Indrunas

1

SP NR 16

II

Jolanta Niewiarowska, Mirosława Szymosiuk

Wiktoria Bitkowska

2

SP NR 44

II

Dorota Kula

Macjej Machynia

3

SP NR 1

II

Marżolena Dąbrowska

Julia Tokaj

 

SP NR 31 w SOSW Nr 1

II

Sylwia Rylowska

Paulina Stołecka

1

SP NR 16

III

Jolanta Niewiarowska, Mirosława Szymosiuk

Marcin Sielicki

 

SP NR 31 w SOSW Nr 1

III

Małgorzata Olszewska

Bartłomiej Drozdowski

 

SP NR 31 w SOSW Nr 1

wyróżnienie

Helena Zając

Weronika Jasińska

 

SP NR 31 w SOSW Nr 1

wyróżnienie

Helena Zając

Grzegorz Tomaszewski

3

SP NR 44

wyróżnienie

Małgorzata Wizjan

Alan Kamiński

3

SP NR 44

wyróżnienie

Małgorzata Wizjan

Amelia Hreczuch

2

SP NR 59

wyróżnienie

Barbara Michalska

Bartosz Kęsy

2

SP NR 59

wyróżnienie

Joanna Borkowska

Roksana Tyras

3

SP NR 54

wyróżnienie

Iwona Pinkowska

KLASY IV - VI

Olga Białogołabek

5

SP NR 46

I

Gabriela Garczyńska

Zuzanna Bernat

4

SP NR 46

I

Gabriela Garczyńska

Olga Bayer

5

SP NR 53

I

Renata Smorawska

Michał Rybkowski

5

SP NR 56

II

Gabriela Tomaszewska

Monika Redczuk

5

SP NR 53

II

Renata Smorawska

Piotr Marszałek

6

SP NR 11

II

Małgorzata Łukasik

Jarowit Śledziński

5

SP NR 53

III

Renata Smorawska

Julia Szołdra

5

SP NR 53

III

Renata Smorawska

Dominik Subzda - Stelmaszyk

6

SP NR 11

wyróżnienie

Małgorzata Łukasik

Natalia Wiśniewska

6

SP NR 11

wyróżnienie

Małgorzata Łukasik

Daniel Czapelski

6

SP NR 11

wyróżnienie

Małgorzata Łukasik

Patrycja Tomaszewska

6

SP NR 46

wyróżnienie

Gabriela Garczyńska

Małgorzata Szulc

4

SP NR 46

wyróżnienie

Gabriela Garczyńska

Julia Ciszewska

4

SP NR 46

wyróżnienie

Gabriela Garczyńska

Julia Partyka

4

SP NR 46

wyróżnienie

Gabriela Garczyńska

Natalia Klepczyk

6

SP NR 18

wyróżnienie

Patrycja Wojciechowska

Aleksandra Jakubik

6

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Magda Dąbrowska

5

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Eliza Matynia

5

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Katarzyna Serafin

5

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Hanna Komorowska

5

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Wiktor Kacperski

6

SP NR 53

wyróżnienie

Renata Smorawska

Bartek Mieczkowski

4

SP NR 37

wyróżnienie

Monika Zdybicka

Justyna Jarosz

5

SP NR 68

wyróżnienie

Leonarda Ćwirko

Zuzanna Komorowicz

5

SP NR 68

wyróżnienie

Leonarda Ćwirko

Adam Kubera

4

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.

wyróżnienie

Elżbieta Kubera

GIMNAZJUM

Natalia Taniukiewicz

1

GIM NR 5

I

Celina Kubiak

Aleksandra Palko

3

GIM NR 7

I

Monika Zdybicka

Karolina Boka

2

GIM NR 12

I

Krzysztof Seroczyński

Kamila Ankiewicz

3

GIM NR 12

I

Krzysztof Seroczyński

Nina Kulesza

3

GIM NR 5

II

Arkadiusz Hrycyk

Patrycja Kruszniewska

3

GIM NR 7

III

Monika Zdybicka

Izabela Jakubiszyn

3

GIM NR 12

III

Krzysztof Seroczyński

Kinga Zachar

3

GIM NR 42

III

Joanna Charęza

Paulina Krawiec

1

GIM NR 7

wyróżnienie

Monika Zdybicka

Anna Kuś

2

GIM NR 7

wyróżnienie

Monika Zdybicka

Karolina Olech

3

GIM NR 7

wyróżnienie

Monika Zdybicka

Wiktoria Wardalińska

3

GIM NR 7

wyróżnienie

Monika Zdybicka

Daria Dembicka

1

GIM NR 11

wyróżnienie

Joanna Charęza

Paulina Dybus

3

GIM NR 12

wyróżnienie

Krzysztof Seroczyński

Hanna Szul

2

GIM NR 34

wyróżnienie

 

Ewa Lewandowska

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Małgorzata Stalmierska

Aleksandra Beim

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Małgorzata Stalmierska

Oktawia Beim

3

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Małgorzata Stalmierska

Barbara Kochańska

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Małgorzata Stalmierska

Aleksandra Miernik

3

GIM NR 42

wyróżnienie

Joanna Charęza

Dawid Flieger

3

GIM NR 42

wyróżnienie

Joanna Charęza

Monika Trela

2

GIM NR 6

wyróżnienie

Anna Sokołowska

Paulina Seidler

2

GIM NR 34

wyróżnienie

Anna Sokołowska

Gabriela Kamasa

2

GIM NR 34

wyróżnienie

Anna Sokołowska

Agnieszka Szeszko

1

GIM NR 48

wyróżnienie

Agnieszka Szeszko

Angelika Forczmańska

2

GIM NR 48

wyróżnienie

Agnieszka Szeszko

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Jan Piotrowski

2

LO II

I

Katarzyna Krzyżewska

Kamila Siutkowska

2

LO III

I

Monika Sarad

Aleksandra Piotrowska

4

Centrum Edukacji Ogrodniczej

I

Joanna Sylwestrzak

Jakub Jurek

3

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
w SOSW Nr 1

I

Małgorzata Brzezińska

Al.- Obaidi Ferdos

3

LO III

II

Mirosława Adamowicz

Wiktoria Rogaczewska

2

LO II

II

Katarzyna Krzyżewska

Piotr Karpeta

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
w SOSW Nr 1

 

II

Małgorzata Brzezińska

Dawid Frątczak

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
w SOSW Nr 1

 

III

Joanna Pluta

Sylwia Jakowiec

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
w SOSW Nr 1

wyróżnienie

Małgorzata Olszewska

Mateusz Lewko

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
w SOSW Nr 1

 

wyróżnienie

Małgorzata Brzezińska

CZĘŚĆ LITERACKA

SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. „0” - III

WIERSZ

Imię i nazwisko

Klasa

Nr szkoły

Miejsce

Opiekun

Maria Gołaś

3

SP NR 53

I

Emilia Piskorowska

Michał Jasiński

3

SP NR 53

II

Emilia Piskorowska

OPIS

Emilka Szewczyk

3

SP NR 53

wyróżnienie

Emilia Piskorowska

KL. IV - VI

WIERSZ

Julia Perzyńska

6

SP NR 74

I

Anna Trojanowska

Julia Szewczyk

6

Szkoła Polsko-Niemiecka "Nasza Szkoła"

I

Kamilla Zacharek

 Wiktoria Kochaniak 

6

SP NR 18

II

Kamilla Zacharek

Natalia Kalinowska

6

SP NR 48

III

Helena Czernikiewicz

 Jędrzej Kopaczewski

4

SP NR 56

III

Jadwiga Kurzydłowska

Oliwier Roczyński

5

Szkoła Polsko-Niemiecka "Nasza Szkoła"

III

Kamilla Zacharek

Iga Rzepka

5

SP NR 5

wyróżnienie

Jolanta Piech

Maciej Klemens

6

SP NR 18

wyróżnienie

Kamilla Zacharek

OPIS

Agata Zwierzchowska

4

SP NR 69

I

Wioletta Zienda-Trzasko

Krzysztof Rosicki

4

SP NR 18

II

Kamilla Zacharek

Kacper Mocek

4

SP NR 18

wyróżnienie

Kamilla Zacharek

Agata Zdanowicz

6

SP NR 74

wyróżnienie

Anna Trojanowska

Zuzanna Smolińska

5

SP NR 68

wyróżnienie

Leonarda Ćwirko

Adrian Jaworski

4

Polsko-Amerykańska Szkoła Podstawowa

wyróżnienie

Dagmara Lewartowska

LIMERYK

Filip Trzasko

6

SP NR 56

II

Grażyna Kacprzak

GIMNAZJUM

LIMERYK

Julia Czerniak

1

GIM NR 12

III

Katarzyna Wójcik 

Aleksandra Ziemak

3

GIM NR 12

wyróżnienie

Katarzyna Wójcik 

Karolina Kasprzyk

3

GIM NR 12

wyróżnienie

Katarzyna Wójcik 

Justyna Piasecka

3

GIM NR 12

wyróżnienie

Katarzyna Wójcik 

WIERSZ

Aleksandra Kądziołka

2

Katolickie GM im Św. Stanisława Kostki 

I

Aneta Tyrka

Aleksandra Kowalska

1

GIM NR 7

II

Renata Ogielska

Jakub Jasiejko

1

Katolickie GM im Św. Stanisława Kostki 

III

 Patrycja Ponieważ

Dagmara Besztak

1

GIM NR 12

wyróżnienie

Joanna Stafiej

Jowita Rudawska

1

Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego

wyróżnienie

Joanna Pawłowska

Martyna Plust

1

GIM NR 7

wyróżnienie

Renata Ogielska

OPIS

Monika Remiszewska 

2

GIM NR 7

II

Ewa Zagubień

Kacper Przybylski

3

GIM NR 42

wyróżnienie

Joanna Charęza

Zuzanna Siedlecka

1

Katolickie GM im Św. Stanisława Kostki

wyróżnienie

Patrycja Ponieważ

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

WIERSZ

Adrian Przybysz

2

XII LO

I

Aldona Kłosińska

Mateusz Śniechowski

2

II LO

II

Katarzyna Krzyżewska

Milena Zdobylak

3

Zespół Szkół Nr 6 Technikum Gastronomiczne

wyróżnienie

Anna Włoch

Na konkurs wpłynęła praca Oskara Salamona, ucznia kl. 3 GM 6,  z Pszczyny Łąki (woj. śląskie). Jest to piękna i oryginalna metaloplastyka przedstawiająca Szczecin. Z uwagi na zasięg miejski naszego konkursu, praca nie została oceniona. Opiekunem ucznia jest Andrzej Polok. Obaj Panowie otrzymają od nas pamiątkowe dyplomy.

Jury w składzie: Aldona Kłosińska, Małgorzata Kowalczyk, Sylwia Jaguszewska, Joanna Charęza, Joanna Brudecka-Bogdan,  Joanna Kłosińska

Organizatorki: Joanna Charęza i Aldona Kłosińska

 

Dzień Matematyki

Jak co roku, 14 marca na całym świecie przypada światowy dzień liczby Pi. To nieoficjalne święto jest obchodzone corocznie głównie w amerykańskich kręgach akademickich oraz szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, ponieważ data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".

    Tradycją jest już, że nasza szkoła w sposób szczególny celebruje to święto… za każdym razem troszkę inaczej. Na korytarzach zrobiło się kolorowo, ściany na piętrach zostały przyozdobione plakatami, zdjęciami i hasłami o tematyce matematycznej. I tak:

- na parterze „dźwięczała” nam MATEMATYKA W MUZYCE –  mieliśmy tu możliwość pooglądać prace wykonane przez uczniów szkoły podstawowej i na przerwach posłuchać utworów muzycznych związanych z matematyką;

- idąc schodami w górę i w dół każdy mógł sobie poczytać matematyczne cytaty – od żartobliwych do całkiem poważnych i natknąć się na ciekawe zadania do rozwiązania;

- na II piętrze królowały dwie postaci: Leonardo Fibonacci, twórca ciągu liczbowego o magicznych własnościach oraz Antonio Gaudi, genialny kataloński architekt, którego kunsztowi poświęcono wystawę ze zdjęciami przy sali 210;

- po korytarzach podczas przerw przechadzali się starożytni matematycy, przebrani w szaty ze swojej epoki, trzymający w rękach rekwizyty matematyczne i łamigłówki do rozwiązania dla chętnych;

- w tym dniu odbyły się trzy konkursy:

 • Matematyczny As wśród Klas
 • Geomat
 • Sudoku

- w sali 210 wszystkie klasy miały możliwość obejrzenia krótkiego pokazu filmowego, tematycznie związanego z motywami przewodnimi Dnia Matematyki: architekturą Gaudiego i ciągiem Fibonacciego.

Pierwszy film pokazywał kolejne etapy budowy wciąż niedokończonej bazyliki Sagrada Familia z lotu ptaka i jej efekt końcowy, który ma nastąpić w 2026 roku w setną rocznicę śmierci jej twórcy – Antonio Gaudiego.

Druga prezentacja to matematyka w architekturze – z humorem, ale bardzo obrazowo.

Trzeci film prezentował ciąg Fibonacciego i jego niezwykłe zastosowania. Na koniec opowiadał o nim sam Leonardo Fibonacci, w którego wcielali się na przemian uczniowie: Sylwester Bajek z kl. 3a gim. I Paula Kozłowska z kl. 2a LO.

Za zaangażowanie, talent i fajne pomysły dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomogli przy organizowaniu i poprowadzeniu Dnia Matematyki. Wyrażamy też wdzięczność nauczycielom za życzliwość, pomoc i udostępnienie sal na konkursy i prezentacje.

- Wasze Matematyczki


W dn. 2 marca 2015 r. odbyły się w naszej szkole Ogólnopolskie Wybory Książek dla uczniów GM nr 11 i XII LO. „Spóźnialscy” mogli zagłosować w bibliotece do końca tygodnia. Najwięcej głosów wśród licealistów otrzymały następujące tytuły:

1 miejsce „Harry Potter” (cykl) – Joanne K. Rowling,

2 miejsce ex aequo  otrzymały „Charlie” – Stephen Chbosky, “Igrzyska śmierci” – Suzanne Colilns, “Gwiazd naszych wina” – John Green, „Kroniki Jakuba Wędrowycza” – Andrzej Pilipiuk, „Medaliony” – Zofia Nałkowska.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w głosowaniu bardzo dziękuję. Serdecznie dziękuję również tym, którzy pomagali w organizacji wyborów w czytelni szkolnej!

Sylwia Jaguszewska, nauczyciel bibliotekarz


W XII LO 2014/2015

Kolejne sesje projektu AIESEC, podczas których zajęcia dla naszych uczniów prowadzili studenci z Mołdawii, Kostaryki, Chin i Malezji były wspaniałą okazją ku temu, aby bliżej poznać ludzi i kultury tak bardzo różniące się od naszych. Często jednak w trakcie prezentacji dostrzegaliśmy zaskakujące podobieństwa. Christina Chistruga z Mołdawii odkryła przed nami naturalne piękno Mołdawii i Rumunii, w  większości  nieznaną nam historię tych krajów, tamtejsze obyczaje i tradycje i wspaniałą kuchnię, której niektóre potrawy bardzo przypominają nasze polskie. Nie zapomniała o tym , z czym my przede wszystkim kojarzymy ten region – o Transylwanii i mrocznej legendzie Vlada Tepesa, znanego powszechnie jako  Dracula. Daniel Sanchez z Kostaryki pokazał nam  bogactwo kostarykańskiej flory i fauny, rozbudził pragnienie odwiedzenia tamtejszych plaż i nauczył podstawowego kroku salsy. Podczas pożegnalnego spotkania my zrewanżowaliśmy się  pokazaniem podstawowego kroku poloneza.

Kilka tygodni później mogliśmy gościć Doris Liao z Chin i Denise Chin  z Malezji. Od Doris dowiedzieliśmy się ciekawych faktów z kilkutysięcznej historii Chin, ich bogatej kultury i tradycji, ale również znalazł się czas na naukę pisania podstawowych  chińskich liter. Denise pokazała nam zaskakującą i nowoczesną twarz współczesnej Malezji i opowiedziała o przenikaniu się kultur hinduskiej, chińskiej i malajskiej, które dziś tworzą obraz tego fascynującego kraju. Nowością podczas tych spotkań były przyjęte z entuzjazmem  zajęcia uczące działania zespołowego oparte na wschodnich wzorcach kulturowych

W projekcie uczestniczyły wszystkie klasy licealne pod opieką p. Janetty Brustad, p. Agnieszki Jamrozik i p. Karola Pietrzyka. Koordynatorem projektu była p. dyrektor Celina Wojtoń.


Karnawał w Rio de ZSS!!!

W dniu 17.02. 2015 r. odbył się  karnawał  w Rio de ZSS. Uczniowie  Gimnazjum nr 11  i XII Liceum Ogólnokształcącego w strojach karnawałowych mogli na przerwach uczyć się tańca i bawić się przy rytmach muzyki.  Ponadto w świetlicy szkolnej odbyły się Bale Karnawałowe 16.01-17.02 klas od 0 do III. Imprezy zostały prowadzone przez uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego. Dzieci bawiły się i tańczyły w gronie starszych koleżanek i kolegów. Zabawa była bardzo udana. 
Aleksandra Gwardyś opiekun SU XII LO


Wyniki zawodów sportowych w Finale Mistrzostw Szczecina w Tenisie Stołowym Dziewcząt:

Termin:  09.02.2015 r.  o godz.14.00-16.00

Miejsce: Zespół Szkół Sportowych

Organizator: MOS

Nazwa zawodów: Finał Mistrzostwa Szczecina w Tenisie Stołowym dziewcząt gimnazjum

Szkoła: LO XII

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – LO XII (I zespół) – Korzeniowska Paulina Korzeniowska Patrycja (awans do rozgrywek regionalnych)

II miejsce- LO XII (2 zespół) – Zabłocka Anna, Zabłocka Aneta

Opiekun: Dawid Janicki, Leszek Osmelak