DEBATA OKSFORDZKA
„Powojenne migracje–błogosławieństwo,czy przekleństwo?”
15 września 2015 r. zainteresowani uczniowie z klas III b LO oraz II b LO wzięli udział w innej niż zwykle lekcji historii – Debacie Oksfordzkiej, która odbyła się w Sali Konferencyjnej przy Wałach Chrobrego 3 Muzeum Narodowego w Szczecinie z inicjatywy Centrum Dialogu „Przełomy” oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.
Tematyka spotkania oscylowała wokół ważnych dla naszego miasta spraw, związanych z kształtowaniem się społeczności Szczecina i regionu po drugiej wojnie światowej. Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście aktualnej sytuacji w Europie, napływem emigrantów oraz koniecznością określenia się wobec tego zjawiska przez państwa Unii Europejskiej.
Uczestniczący w debacie uczniowie z VI LO (obrona tezy – błogosławieństwo) i Liceum Katolickiego (obrona tezy- przekleństwo) musieli wykazać się znajomością historii powojennej Europy, Polski a w szczególności Pomorza Zachodniego oraz zgodnie z zasadami debaty, przeprowadzić skuteczny dowód swojej tezy oraz podjąć próbę obalenia tezy przeciwnej drużyny.
Debata była bardzo interesująca, tym bardziej, że sędziami w debacie byli znani szczecińscy historycy, między innymi prof. Kazimierz Kozłowski, prof. Włodzimierz Stępiński, prof. Henryk Walczak. Dokonując oceny debaty pod kątem merytorycznym, prof. Kazimierz Kozłowski podsumował stan wiedzy młodych historyków, jednocześnie przybliżył publiczności mniej znane aspekty powojennej historii Szczecina.
Uczniowie XII LO uczestniczyli w debacie jako publiczność, brawami nagradzając wypowiedzi zawodników.
Debata jako inna forma zajęć spodobała się młodzieży, pozwoliła inaczej spojrzeć na najnowszą historię Pomorza Zachodniego. Na pewno skorzystamy z kolejnych ofert przygotowanych przez Muzeum Narodowe.
Oprac. Celina Wojtoń, opiekun grupy, nauczyciel historii